Endodoncja

WALCZ O SWOJE ZĘBY DO KOŃCA

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja

 Skuteczne leczenie kanałów zębowych wymaga doświadczonych i dokładnych specjalistów - u nas ich znajdziesz!

W Centrum Medycznych Unident mamy wszystko to czego potrzeba żeby przeprowadzić udane leczenie kanałowe. Endodoncją zajmujemy się od samego początku, dysponujemy zaawansowanym zapleczem diagnostyczno-stomatologicznym, a w naszym zespole są specjaliści biegli w wykonywaniu zabiegów z użyciem mikroskopu endodontycznego. Wiemy o tym, że wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego, dlatego właśnie zawsze dużą uwagę poświęcamy na dobór odpowiedniego znieczulenia oraz sposobu leczenia.

Jak wygląda procedura endodontyczna?

I

Diagnoza radiologiczna

Dentysta sprawdza kształt oraz długość kanału na podstawie zdjęcia RTG lub za pomocą specjalnego urządzenia. W zależności od przypadku wykonujemy jedno lub kilka zdjęć RTG tak żeby dokładnie poznać anatomie leczonego zęba oraz jego kanałów.
II

Znieczulenie zęba

W kolejnym etapie dentysta przystępuje do leczenia zaczynając od wyboru i wykonania odpowiedniego znieczulenie miejscowego. Znieczulenie takie jest konieczne w przypadkach, kiedy miazga zębowa jeszcze nie obumarła a jest w stanie zapalnym.
III

Opracowanie ubytku

Kolejnym krokiem jest opracowanie ubytku w zębie. W przypadku kiedy do infekcji miazgi przyczyniła się próchnica, lekarz stomatolog usuwa chore tkanki zęba i otrzymuje w ten sposób dostęp do komory zęba.
IV

Dewitalizacja, czyli zatrucie zęba

Jeżeli miazga zęba jeszcze nie obumarła, a leczenie przewidziane jest na kilka wizyt, to kolejnym etapem jest zatrucie mizagi. Lekarz zakłada tzw. wkładkę dewitalizacyjną która przez kolejne 7-14 dni powoduje stopniowe obumieranie tkanki. Jeżeli endodoncja zaplanowana jest na jednej wizycie lekarz stosuje odpowiednie znieczulenie, dzięki któremu dewitalizacja nie jest konieczna.
V

Usunięcie miazgi

Kiedy jest już to możliwe stomatolog przystępuje do usunięcia miazgi z kanałów zęba. Robi to przy pomocy sepecjalnych pilników w kształcie niewielkich igiełek. Kanały są dodatkowo poszerzane z wykorzystaniem specjalnych płynów.
VI

Wypełnianie kanałów

Na etapie kiedy kanały zęba są już pozbawione miazgi, poszerzone i odkażone wypełniane są one specjalną substancją, która utwardza się z czasem. Po ostatecznym wypenieniu kanałów wykonujemy zdjęcie RTG które pozwala ocenić skuteczność leczenia.
VII

Odbudowa

Uzyskanie swobodnego dostępu do kanałów korzeniowych wiąże się z usunięciem znacznej części korony zęba, dlatego też istotna jest właściwa jej odbudowa. Odbudowa może wyglądać na kilka sposobów. W najprostszych przpadkach ząb zaopatruje się podkładem a następnie wykonuje wypełnienie. Kiedy ubytki w koronie są znaczne zastosować można wkład koronowo korzeniowy a następnie koronę protetyczną.

Wskazówki dla pacjenta


magbo system