Periodontologia

ZDROWY UŚMIECH TO NIE TYLKO ZĘBY

Periodontologia

Choroby przyzębia również mogą poważnie zagrozić Twoim zębom.

Choroby dziąseł i kości wokół zębów to z reguły procesy przewlekłe, rozwijające się latami. Pierwsze objawy widoczne sa w określonych miejscach z niewielkim nasileniem. Ten etap stosunkowo łatwo jest zdiagnozować i wyleczyć, jeżeli pacjent przychodzi regularnie na wizyty kontrolne. W przeciwnym wypadku potrzebne jest bardziej zaawansowane leczenie. Niezależnie od stanu zaawansowania zdiagnozowanej choroby przyzębia, w Centrum Medycznym Unident możesz liczyć na zaawansowaną diagnostykę i dopasowane do Twojego przypadku leczenie.

Zastanawiasz się co może wskazywać na chorobę dziąseł?

Krwawiące dziąsła

Poza urazami mechanicznymi, najczęstszym powodem krwawienia dziąseł jest paradontoza.

Obrzęk lub ból dziąseł

Obrzęknięte lub bolące dziąsła mogą sygnalizować pojawiający się stan zapalny

Rozchwiane, przemieszczające się zęby

To kolejna najczęstsza oznaka paradontozy

Odsłonięte szyjki zębowe

Cofnięte szyki mogą byc przyczyną m.in nadwrażliwości zębów
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Usługi oferowane w ramach periodontologii

LECZENIE ZMIAN BŁONY ŚLUZOWEJ JAMY USTNEJ

Na zmiany w błonie śluzowej wpływać może bardzo wiele czynników. Ponadto to właśnie błona śluzowa w jamie ustnej jest takim miejscem w którym pojawić się mogą pierwsze sygnały wskazujące na zaburzenia ogólnoustrojowe. Zmiany w błonie śluzowej mogą przyjmować między innymi formę: afty, grzybicy dziąsła, guzów dziąseł, przerostów tkanek czy podrażnień fizycznych. Do każdej ze zidentyfikowanych i zdiagnozowanych zmian stosujemy odpowiednią terapię.


PŁUKANIE KIESZONKI DZIĄSŁOWEJ

Najczęstsza przyczyną powstawania kieszonki dziąsłowej są choroby przyzębia. Patologicznie pogłębiony rowek dziąsłowy, jakim jest kieszonka, powstaje w wyniku chorób przyzębia, zapalenia miazgi zęba lub wyrzynania się "ósemek". Niezwykle istotna jest tutaj odpowiednia higiena jamy ustnej - dokładne szczotkowanie zębów oraz wykorzystywanie dodatkowych akcesoriów takich jak płyny do płukania kieszonek dziąsłowych i nici dentystyczne. W naszych gabinetach oferujemy profesjonalne płukanie kieszonki dziąsłowej wraz z aplikacją specjalnie dobranego lekarstwa.


KIRETAŻ

Kiretaż jest zabiegiem mającym na celu oczyszczenie kieszonek dziąsłowych, które zaczynają się pogłębiać wraz z rozwojem paradontozy. Standardowo głębokość dziąsła między jego brzegiem a przyczepem nabłonkowym wynosi 2- 3 milimetry, w sytuacji kiedy wartość ta jest większa mówimy już o kieszeni dziąsłowej. Procedura kiretażu polega na dokładnym usunięciu kamienia nazębnego z kieszonki oraz ziarniny która znajduje się na korzeniu zębowym. Obecność kamienia i ziarniny w tych miejscach powodować może stany zapalne, po kiretażu choroba ustępuje, rany zaczynają się goić, a osłabiony nabłonek odbudowuje się.

Kiretaż wykonywać można na dwa sposoby:
• Kiretaż zamknięty - w przypadku kieszonek których głębokość nie przekracza 5 mm dentysta nie musi odsłaniać korzenia i wykonywać nacięć. Po odchyleniu błony śluzowej i odsłonieniu korzenia stomatolog dokładnie oczyszcza jego powierzchnię za pomocą tak zwanych kiret.
• Kiretaż otwarty - kiedy głębokość kieszonki przekracza 5 mm, żeby je oczyścić konieczny jest bardziej inwazyjny zabieg jakim jest kiretaż otwarty. W jego trakcie dentysta nacina i odsuwa dziąsło, a następnie czyści tak odsłoniętego zęba wraz z korzeniem. Na końcu zabiegu odsłonięte dziąsła zamyka się szwami.

W Centrum Medycznym Unident, niezależnie od tego jak inwazyjne musi być leczenie każdy pacjent może liczyć na odpowiednio dobrane znieczulenie które pozwoli bezstresowo usiąść na fotelu dentystycznym.


SZYNOWANIE ROZCHWIANYCH ZĘBÓW

Paradontoza lub inne choroby przyzębia na pewnym etapie rozwoju skutkować mogą obluzowaniem się zębów. Dla pacjentów jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, która utrudnia normalne gryzienie i rzucie pokarmów. Szynowanie zębów może okazać się konieczne w sytuacji kiedy metody leczenia tego typu schorzeń nie są wystarczająco skuteczne lub samo leczenie jest inwazyjne. Szynowanie zębów w Unidencie polega na połączeniu ich przy użyciu włókna szklanego. Dzięki takiemu zabiegowi połączone zęby są umocnione. Siły jakie działają na zęby w trakcie grzycienia i żucia rozłożone są na większą ich ilość, dzięki temu wędrowanie, wysuwanie czy przechylanie zębów zostaje zastopowane.