WALCZ O SWOJE ZĘBY DO KOŃCA
Leczenie kanałowe, czyli endodoncja
Skuteczne leczenie kanałów zębowych wymaga doświadczonych i dokładnych specjalistów - u nas ich znajdziesz!
W Centrum Medycznych Unident mamy wszystko to czego potrzeba żeby przeprowadzić udane leczenie kanałowe. Endodoncją zajmujemy się od samego początku, dysponujemy zaawansowanym zapleczem diagnostyczno-stomatologicznym, a w naszym zespole są specjaliści biegli w wykonywaniu zabiegów z użyciem mikroskopu endodontycznego. Wiemy o tym, że wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego, dlatego właśnie zawsze dużą uwagę poświęcamy na dobór odpowiedniego znieczulenia oraz sposobu leczenia.
Jak wygląda procedura endodontyczna?
Diagnoza radiologiczna
Znieczulenie zęba
Opracowanie ubytku
Dewitalizacja, czyli zatrucie zęba
Usunięcie miazgi
Wypełnianie kanałów
Odbudowa
Wskazówki dla pacjenta
Nie.
Doświadczony dentysta jest w stanie tak zaplanować leczenie i tak dobrać znieczulenie że zabieg będzie bezbolesny. Pacjent znieczulony może być za pomocą delikatnego zastrzyku lub za pomocą urządzenia The Wand. W przypadku ostrych stanów zapalnych, kiedy konwencjonalne znieczulenie może nie być skuteczne, stosuje się znieczulenie domiazgowe, które pozwala przeprowadzić zabieg bezboleśnie.
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Czas leczenia zależy od tego, który ząb jest leczony, w jakim jest on stanie oraz jak zbudowany jest jego kanał. Istotne jest również to w jakim stanie są pozostałe zęby pacjenta i jakie warunki panują w jamie ustnej. Leczenie endodontyczne zęba, który ma 3 lub 4 kanały może trwać 2-3 godziny. Jednak podkreślić należy, że są przypadki, w których, pomimo starań lekarza, uwarunkowania medyczne nie pozwalają skończyć leczenia kanałowego na jednej wizycie.
Należy pamiętać, że najczęstszym czynnikiem wpływającym na konieczność leczenia kanałowego jest pojawienie się próchnicy. W trakcie leczenia kanałowego dentysta musi usunąć próchnicowo zmienioną miazgę zęba, aby dostać się do kanału. Często prowadzi to do osłabienia struktury korony i zwiększa prawdopodobieństwo złamania się zęba. Dlatego też odpowiednio dobrany sposób odbudowy korony jest bardzo ważnym elementem leczenia endodontycznego, który wpływa na to jak wytrzymały jest taki ząb.
Jeżeli ząb wymaga takiego leczenia to jak najbardziej można je wykonać, a zęba mieć później pod kontrolą.
Jeżeli chcesz zachować własnego zęba to nie ma alternatywy dla leczenie kanałowego. Innym, dużo kosztowniejszym rozwiązaniem jest usunięcie chorego zęba i wstawienie na jego miejsce implantu.
Aktualnie dostępne metody leczenie kanałowego nie powodują znacznej zmiany koloru zęba, tak jak to było wcześniej. Istnieje jednak możliwość wystąpienia przebarwień, gdyż endodontycznie leczony ząb pozbawiony zostaje żywej części, jaką jest miazga zębowa. Jednak w przypadku kiedy leczony kanałowo ząb zmieni barwę, dentyści w Unidencie są w stanie zaoferować szereg usług, które pozwolą przywrócić dawny kolor zęba.
Leczenie kanałowe obarczone jest pewnym ryzykiem i zdarza się że po analizie zdjęcia RTG lekarz może zalecić powtórne leczenie kanałowe, czyli inaczej reendo. Konieczność powtórnego leczenia może pojawić się po kilku miesiącach czy latach od zakończenia leczenia enndodontycznego - mamy wtedy najczęściej do czynienia z ponownym zakażeniem bakteryjnym kanałów, które może być spowodowane np. próchnicą. Konieczność taka może zajść również w sytuacji kiedy w trakcie pierwotnego leczenia kanałowego wystąpią komplikację spowodowane złamanym narzędziem endodontycznym lub pominięciem w trakcie czyszczenia zakrzywionych kanałów zęba.
Leczenie kanałowe, tak jak każda ingerencja w organizm zawsze jest obarczona pewnym ryzykiem niepowodzenia. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i zaawansowanym technikom leczenia jesteśmy w stanie zmniejszyć to ryzyko do 10% w przypadku pierwotnego zabiegu. W przypadku ponownego leczenia kanałowego ryzyko to wzrasta do 15-20%. Niezależnie od tego jakie jest ryzyko niepowodzenia, leczenie kanałowe przy aktualnie dostępnym sprzęcie i doświadczeniu naszych dentystów jest najlepszym sposobem do ratowania zęba, któremu tradycyjne sposoby leczenia nie są w stanie pomóc.