Endodoncja

WALCZ O SWOJE ZĘBY DO KOŃCA

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja

 Skuteczne leczenie kanałów zębowych wymaga doświadczonych i dokładnych specjalistów - u nas ich znajdziesz!

W Centrum Medycznych Unident mamy wszystko to czego potrzeba żeby przeprowadzić udane leczenie kanałowe. Endodoncją zajmujemy się od samego początku, dysponujemy zaawansowanym zapleczem diagnostyczno-stomatologicznym, a w naszym zespole są specjaliści biegli w wykonywaniu zabiegów z użyciem mikroskopu endodontycznego. Wiemy o tym, że wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego, dlatego właśnie zawsze dużą uwagę poświęcamy na dobór odpowiedniego znieczulenia oraz sposobu leczenia.

Jak wygląda procedura endodontyczna?

I

Diagnoza radiologiczna

Dentysta sprawdza kształt oraz długość kanału na podstawie zdjęcia RTG lub za pomocą specjalnego urządzenia. W zależności od przypadku wykonujemy jedno lub kilka zdjęć RTG tak żeby dokładnie poznać anatomie leczonego zęba oraz jego kanałów.
II

Znieczulenie zęba

W kolejnym etapie dentysta przystępuje do leczenia zaczynając od wyboru i wykonania odpowiedniego znieczulenie miejscowego. Znieczulenie takie jest konieczne w przypadkach, kiedy miazga zębowa jeszcze nie obumarła a jest w stanie zapalnym.
III

Opracowanie ubytku

Kolejnym krokiem jest opracowanie ubytku w zębie. W przypadku kiedy do infekcji miazgi przyczyniła się próchnica, lekarz stomatolog usuwa chore tkanki zęba i otrzymuje w ten sposób dostęp do komory zęba.
IV

Dewitalizacja, czyli zatrucie zęba

Jeżeli miazga zęba jeszcze nie obumarła, a leczenie przewidziane jest na kilka wizyt, to kolejnym etapem jest zatrucie mizagi. Lekarz zakłada tzw. wkładkę dewitalizacyjną która przez kolejne 7-14 dni powoduje stopniowe obumieranie tkanki. Jeżeli endodoncja zaplanowana jest na jednej wizycie lekarz stosuje odpowiednie znieczulenie, dzięki któremu dewitalizacja nie jest konieczna.
V

Usunięcie miazgi

Kiedy jest już to możliwe stomatolog przystępuje do usunięcia miazgi z kanałów zęba. Robi to przy pomocy sepecjalnych pilników w kształcie niewielkich igiełek. Kanały są dodatkowo poszerzane z wykorzystaniem specjalnych płynów.
VI

Wypełnianie kanałów

Na etapie kiedy kanały zęba są już pozbawione miazgi, poszerzone i odkażone wypełniane są one specjalną substancją, która utwardza się z czasem. Po ostatecznym wypenieniu kanałów wykonujemy zdjęcie RTG które pozwala ocenić skuteczność leczenia.
VII

Odbudowa

Uzyskanie swobodnego dostępu do kanałów korzeniowych wiąże się z usunięciem znacznej części korony zęba, dlatego też istotna jest właściwa jej odbudowa. Odbudowa może wyglądać na kilka sposobów. W najprostszych przpadkach ząb zaopatruje się podkładem a następnie wykonuje wypełnienie. Kiedy ubytki w koronie są znaczne zastosować można wkład koronowo korzeniowy a następnie koronę protetyczną.

Wskazówki dla pacjenta


UNIDENT Dąbrowa Tarnowska

Szanowni Pacjenci !!!

 

Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, w związku z zagrożeniem jakie spowodowała pandemia COVID-19 opracowaliśmy specjalne procedury i zainwestowaliśmy w specjalistyczny sprzęt ochronny.


OGÓLNE ZASADY I ORGANIZACJA PRACY
• Rejestracja pacjentów bólowych TYLKO telefoniczna i dotyczy dnia, którego dzwonimy,

• W ramach NFZ przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8-14,

• W gabinetach prywatnych (leczenie endodontyczne, ortodontyczne itp.) przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 i w soboty w godz. 8-13. Obowiązuje wcześniejsza weryfikacja telefoniczna i wpis na listę przyjęć,

Ze względów bezpieczeństwa wprowadzamy zasadę "jedynki", czyli: pacjenci będą przyjmowani co ok. 1 godzinę, w poczekalni może przebywać 1 pacjent do 1 gabinetu, 1 do rtg i 1 w strefie buforowej,

• Do odwołania wstrzymujemy zabiegi profilaktyczne, jak piaskowanie zębów, scaling etc.,

WAŻNE - prosimy o pozostanie w samochodzie czy na ławce przed przychodnią, jeżeli z jakichś względów (np. osoba towarzysząca pacjentowi) przybędzie więcej osób do przychodni.

Od 4 maja obniżamy do 50 zł opłatę stałą, którą musieliśmy wprowadzić w związku z dodatkowymi wydatkami na niezbędne środki ochrony.

Kontakt: 14 642 28 42, 14 644 14 14, 660 635 008.

Infolinia: 459 595 135.